بلیط چارتر

بلیط چارتر

ما در این مبحث انواع بلیط چارتر ، معایب و مزایای خرید بلیط چارتر و همچنین روش های خرید بلیط ارزان چارتر و بررسی قیمت بلیط چارتر هواپیما و البته بلیط لحظه آخری هواپیما  را بررسی می کنیم 

بلیط چارتر بنا بر قیمت آن و البته در مسیر های پر تردد برای مسافران دارای اهمیت زیادی است، با ما همراه باشید تا مزایای و معایب بلیط چارتر و دلایل نوسان قیمت بلیط را را برسی کنیم.

بلیط چارتر چیست؟

چارتر به طور کلی به معنای دربست کردن یا اجاره کردن استفاده می شود و تنها برای بلیط هواپیما نیست، که برای رزرو هتل یا وسایل نقلیه‌‌‌ ی مسافرتی مثل قطار و کشتی ، اتوبوس نیز به‌‌‌ کار گرفته می شود. اما این واژه در ایران تنها برای بلیط هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد.
آژانس های مسافرتی در مسیرهای پرتردد هوایی، بخشی یا کل صندلی های هواپیما را برای مدت معلوم پیش خرید می کنند و آن را بفروش می رسانند. قیمت بلیط چارتر را ایرلاین ها تعیین نمی کنند و آژانس ها و شکرت های چارتر کننده که صندلی ها را پیش خرید کردند نرخ گذاری می کنند. حال اگر این آژانس ها هواپیمایی نتوانند همه تمام بلیط های هواپیما را به فروش برسانند که ملزم به پرداخت بهای همه بلیط خواهند بود، در نتیجه برای جلوگیری از وقوع ضرر احتمالی قیمت آن را کاهش می دهند (البته این کاهش با نزدیک شدن به ساعت پرواز رخ می دهد) تا تمام بلیط ها بفروش برسند.

مزایای بلیط چارتر

– تنها و بهترین مزایای بلیط چارتر قیمت پایین آن نسبت به بلیط سیستمی است البته این ملزم به نزدیک شدن به ساعات پرواز است و در شرایط که بلیط های بفروش نرفته باشند. و در نهایت آژانس های که بلیط چارتر عرضه می کنند قیمت آن را پایین می آورند و با سود کم آن را بفروش می رسانند.

معایب بلیط چارتر

بلیط چارتر برخلاف بلیط سیستمی قیمت بلیط آن برای همه سنین یکسان است و هیچ تخفیفی برای افراد بزرگسال یا کودکان در نظر نمی گیرد.
بلیط چارتر برخلاف بلیط سیستمی تنها در مسیر های پرتردد وجود دارد نه همه مسیر های هوایی.
– زمانی که بلیط چارتر خریداری می کنید اگر از سفر منصرف بشوید یا مشخصاتان را اشتباه وارد کرده باشید این امکان وجود ندارد که بلیط تان را تغییر دهید یا کنسل کنید.
بلیط چارتر در ایم خاص گاها قیمت آن از بیلط های سیستمی نیز فرارت می رود و این تنها به بالا رفتن نرخ تقاضا ارتباط دارد، که اگر در پایان سال و نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی دیده باشید نرخ بلیط ها افزایش پیدا می کند.

انواع چارترهای هواپیما

۱- بلیط فول چارتر

این به این معناست که آژانس ها تمام صندلی های مسافران یک هواپیما برای مدت زمانی معین اجاره میکنند.
 

۲- سیت چارتر

به این معناست که آژانس ها تنها برخی از صندلی های یک مسیر را بری مدت زمان معین خریداری با رزرو خواهند کرد.

بلیط چارتر ارزان

بلیط چارتر را با واژه های بلیط ارزان و لحظه آخری می شناسیم ولی این به این معنی نیست که بلیط چارتر همیشه ارزان باشد و گاها قیمت بلیط چارتر از بلیط معمولی نیز گرانتر به فروش می رسد. ولی برای خرید بلیط ارزان چارتر باید به روز و ماه و ایام خاص در سال توجه کنید و با برنامه ریزی دقیق بتوانید جستجو و بلیط ارزان لحظه آخری تهیه کنید و هزینههای سفرتان را کاهش دهید. اما با همه این وجود نوسان قیمت بلیط چارتر شرایط در صورتی که از سفرتان مطمئن هستید بلیط چارتر تهیه کنید زیرا امکان کنسل یا استرداد بلیط در چارتر وجود ندارد.

هواپیمای چارتر

هواپیمای چارتر با پرواز چارتر متفاوت است و نباید با پوراز یا بلیط چارتر اشتباه گرفت. هواپیمای چارتر را هواپیماهایی با ابعاد کوچکتر که کمتر از ۱۰ نفر مسافر را جابجا می کنند می گویند. این هواپیماها با دارا بودن فضای خصوصی و لوکس، معمولا از جانب شخصیتهای مختلف تجاری و سیاسی و … جهت تسهیل و تسریع در روند پرواز اجاره می شوند.

1 پاسخ به “بلیط چارتر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *