هواپیمایی قطر✈

شرکت هواپیمایی قطر (Qatar airways ) در سال ۱۹۹۳ تاسیس و مالکیت آن به‌طور کامل در اختیار دولت قطر است ، دفتر مرکزی آن در دوحه قطر قرار دارد.
هواپیمایی قطر با ۱۹۶ فروند هواپیمای جت مسافربری در ناوگان هوایی خود به ۱۵۱ مقصد در ۵ قاره جهان پرواز دارد که این ایرلاین با سه بار کسب عنوان برترین ایرلاین دنیا و سطح کیفی ۵ ستاره را از موسسه skytrax دریافت کرده است .

تاریخچه هواپیمایی قطر

قطر ایرویز شرکت دولتی و نوپا که در سال ۱۹۳۳ تاسیس شد اما این شرکت هواپیمایی اولین پرواز خود را در سال ۱۹۹۴ که یک فروند هواپیما بوئینگ ۷۶۷ قرض گرفته از کویت ایرویز بود انجام داد . پروازهای این شرکت به شهر امان پایتخت اردن برقرار شد. در این زمان تنها دو هواپیمای ایرباس S310 پروازهای این شرکت به مقاصدی چون دوبی، بانکوک، توکیو و شارجه را برقرار می‌نمود.

هواپیمایی قطر یک سال بعد با خرید دو فروند بوئینگ جدید و یک هواپیمایی کارکرده به ناوگان خود برای افزایش مسیر های پروازی اقدام نمود .
در سال ۲۰۰۴ این شرکت نیمه خصوصی با عقد قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای جدید را منعقد نمود. در ۱۲ اکتبر ۲۰۰۹ هواپیمایی قطر در عمل ابتکاری از سوخت ترکیبی گاز طبیعی و بنزین برای اولین بار استفاده نمود.
هواپیمایی قطر امروزه به حداقل ۱۵۱ مقصد دنیا پرواز داشته و دارای بیش از ۱۷ هزار نیروی انسانی به صورت مستقیم است که البته برای بیش از ۱۳ هزار نفر به ‌صورت غیر مستقیم اشتغال‌زایی نموده است . دولت قطر در سال ۲۰۱۳ این شرکت را خریداری کرده و در ماه می ۲۰۱۴ کنترل کامل آن را به‌ دست گرفت اگرچه بخشی از سهام آن همچنان در اختیار شرکای تجاری دیگر است.
در سال ۲۰۱۵ هواپیمایی قطر برای هشتمین بار به عنوان بهترین خط هوایی خاورمیانه دست پیدا کرده است.

در ژوئن ۲۰۱۷ و با آغاز بحران روابط سیاسی ۲۰۱۷ قطر با دیگر کشورهای عربی، چهار کشور عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین، مرز هوایی به روی این هواپیمایی را بستند. به این ترتیب قطر از بازار مسافران هوایی این کشورها محروم شده و مجبور به استفاده از مسیر‌های طولانی‌تر شد. اما در مقابل، ایرانمرز هوایی خود را به روی آن باز کرد .

مسیرهای پروازی هواپیمایی قطر در ایران

پروازهای هواپیمایی قطر در ایران شامل ۲۴ پرواز هفتگی به دوحه است که بیش از صد مقصد در سراسر دنیا متصل می‌شود. که این پرواز را میتوان روزانه دو پرواز از تهران ، شش پرواز در هفته از مشهد و چهار پرواز در هفته از شیراز تقسیم کرد .

کلاس های پروازی هواپیمایی قطر 

کلاس درجه‌یک فرست کلاس

این کابین درجه یک قطرایرویز حدود دو متر فضا برای هر مسافر داشته و صندلی‌های آن امکان تبدیل شدن به تخت را دارند. صندلی‌های این کابین دارای سیستم ماساژ هستند و مسافران می‌توانند از سیستم مالتی‌مدیای تعبیه شده در این کابین استفاده نمایند. به علت تصمیمات که قطرایرویز قصد انجام آنها را دارد، مشخصات این نوع کابین برای هواپیماهای مختلف این شرکت، ممکن است متفاوت باشد.

کلاس تجاری

این نوع کابین نیز در هواپیماهای مختلف این شرکت و مقاصد مختلف، دارای مشخصات متنوعی هستند. اما معمولا تمامی آنها دارای فضای باز و صندلی‌های تخت‌شو مجهز به ماساژور اند. اغلب صندلی‌های این بخش ۵۵ سانتی‌متر عرض داشته و به هنگام تخت‌شو کمی عریض‌تر می‌شوند.

کلاس اقتصادی

ارزان‌ترین صندلی‌های هواپیمایی‌ها هستند که برای مسیرهای کوتاه توصیه می‌شوند اگرچه صندلی‌های اکونومی هواپیمای قطر در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ به عنوان بهترین صندلی از این نوع شناخته شدند. کابین بخش اکونومی، بسته به نوع هواپیما می‌تواند دارای امکاناتی چون مانیتور (مستقر روی صندلی روبرویی) و شارژر یو اس بی باشند.

ناوگان هواپیمایی قطر ایرویز

 

قطر ایرویز در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، ۱۳۰ فروند هواپیمای جت مسافربری و ۵۵ فروند هواپیمای باری دارد که با قراردادهای جدید به زودی بر تعداد آنها افزوده خواهد شد.

هواپیما تعداد در ناوگان (فروند)
ایرباس A319LR ۲
ایرباس A320-200 ۳۹
ایرباس A321-200 ۹
ایرباس A330-200 ۱۵
ایرباس A330-300 ۱۳
ایرباس A340-600 ۴
ایرباس A350 ۷
ایرباس A380-800 ۶
بوئینگ ۲۰۰-۷۷۷ ۹
بوئینگ ۳۰۰-۷۷۷ ۳۱
بوئینگ ۸۰۰-۷۸۷ ۲۶
ایرباس A330 Freighter ۷
بوئینگ ۷۷۷ Freighter ۸
بوئینگ ۷۴۷ Freighter ۱

حادثه در هواپیمایی قطر ایرویز

در ۱۹ آوریل سال۲۰۰۷، یک فروند هواپیمای ایرباس ای۳۰۰ که در آشیانه فرودگاه ابوظبی قرار داشت آتش گرفت و بال سمت راست هواپیما کاملا در آتش سوخت. با این حال، در این حادثه هیچ‌کس آسیب ندید. در پروازهای این شرکت هیچ سقوطی رخ نداده و به جز یک‌بار فرود اضطراری، سانحه‌ای رخ نداده است. از این رو می‌توان شرکت قطر ایرویز را یکی از امن‌ترین شرکت‌های هوایپمایی جهان دانست.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *